čtvrtek 29. října 2009

Uctění památky obětí neštěstí v Soukenické

Před měsícem se při stavebních pracích zřítila část domu v Soukenické ulici v Praze 1. V sutinách zahynuli čtyři dělníci. Měsíc po tragické události si chceme připomenout neštěstí a uctít památku obětí. 

Chceme se ale také ptát po zodpovědnosti a souvislostech, protože rachot padajících zdí vystřídalo ticho – mlčí stavební dozor, mlčí radnice a mlčí najednou i média. Mlčí i další spekulantští majitelé, kteří vyhánějí původní obyvatele a nechávají chátrat další domy.

A mlčí i ministerstvo vnitra, které připravuje další zhoršení podmínek pro migrantské dělníky, takže budou ještě bezmocnější a jejich zaměstnavatel jim bude moct dál přikazovat práce, které je přivedou třeba až v ohrožení života. 


„Tragická událost v Soukenické ulici nás zasáhla o to silněji, že se stala pouhých sto metrů od Truhlářské,“ doplňuje teta Milada. Bezprostředně po tragédii jsme se ptali: „Kolik lidí musí ještě zemřít, aby se něco změnilo?“ 

Budeme se ptát dál, protože se obáváme, že se další takové tragédie mohou opakovat, protože vyhánění běžných lidí z centra pokračuje a záměrně chátrajících domů neubývá. A k tomu mlčet nechceme. 

Sejdeme se 2. listopadu 2009, před domem v Soukenické 25, v 18.00 hod.

Pietní setkání pořádá kolektiv Milada se sousedy z Truhlářské 11, s panem Milanem Smržem a Vlastou Novotnou.

Zveme všechny, kterým není lhostejný tragický osud obětí i budoucnost města Prahy.

pátek 23. října 2009

Hledáme svědky zásahu policie z 21.7.2009

Od vyklizení squatu Milada proběhla řada protestních akcí. Jedním z důsledků je i několik obviněných, kteří se protestů zúčastnili. Ačkoli důvody pro obžalování z trestných činů jsou sporné (někdy zjevně účelové), obvinění jsou nuceni prokázat svou nevinnu před soudem.

Z těchto důvodu hledáme svědky protestní akce ze dne 21. července 2009, která probíhala na hřišti před vysokoškolskými kolejemi u Milady.

Konkrétně jde o zásah policie proti skupině protestujících za mostem Barikádníků (kolem půlnoci) v ulici Bondyho v Praze 7. Policií zde byl zadržen muž, který v současné době čelí obvinění policie.

Pokud jste byli přítomni zásahu a jste schopni popsat situaci na místě, případně vlastníte fotografie nebo videozáznamy ze zásahu, kontaktujte nás nejpozději do 10. listopadu na tel: 775 236 527 nebo na e-mailu teta(zavináč)milada.org.

Výzva č.2 zadrženým z Albertova

Ve středu 21. října proběhla schůzka zadržených a zraněných během zásahů policie na Albertově při demonstrační akci za nový pražský squat. Prozatím byl zvolen následující postup:

Vyzýváme všechny zadržené, zraněné i svědky zásahu, aby nám zaslali své vyjádření, ve kterém podrobně uvedou, co se během zásahu stalo. 

Uvítáme zaslání kopií policejních výpovědí či lékařské zprávy, identifikační čísla policistů, fotografie, videa. 

Prosíme, aby ste rovněž uvedli, zda svůj případ chcete vést jako anonymní nebo zda jste v případě potřeby ochotni svědčit. Dále jak aktivně se hodláte do obrany zapojit.

Vyjádření pošlete do neděle 25. října 2009 na email: sept09@squat.net

Pokud bude zájem o společnou obranu dostatečný, vznikne koordinační skupina, která zajistí další kroky. Prvním bude vyhodnocení zaslaných informací, druhým zajištění právního zástupce, který bude poškozené zastupovat.

Šiřte tuto informaci mezi vaše známé.

Další schůzka se uskuteční 29.10.2009 v 19:00 v Truhlářské 11.

neděle 18. října 2009

Výzva zadrženým během akce „Squat Prague“ 12.9. na Albertově

Od policejního zásahu na pražském Albertově během akce „Squat Prague“ uplynul již měsíc.

Celá záležitost tím ovšem pochopitelně nekončí. Skupinu obviněných z trestného činu čeká v prosinci soudní přelíčení. Ti, které policie zadržela v okolních ulicích, mohou počítat s přestupkovým řízením.

Nejen z toho důvodu je vhodné se spojit a postupovat koordinovaně. Proto svoláváme schůzku zadržených i zraněných, kteří mají zájem věc aktivně řešit.

Dostavte se ve středu 21.10. od 19:00 do Truhlářské 11 (Praha 1), případně nás kontaktujte na emailu: sept1209 (zav.) emailplus.org

Na setkání se teší

skupina Sept1209

pátek 16. října 2009

Squatting v Holandsku je mimo zakon

překlad zprávy z britských/nizozemských Indymedii
15.10.2009 - 22:47

Pravičáci a křesťanští demokrati dokázali protlačit zákaz squattingu, namísto aby zakázali ponechání domů prázdných.
Je to v prdeli!
Squatting v Holandsku je tedy zakázan. Co to sakra bude znamenat v praxi pro tisíce existujících squatů?

Zákon prošel dnes (15.10.) v Dolní sněmovně (Tweede Kamer) a bezpochyby bude ratifikován také Horní sněmovnou (Eerste Kamer).

80-100 squatteru a squatterek bylo dnes zatčeno v Haagu před Parlamentem.

A možná to bude ještě horší.

kraken-gaat-door

zdroje:
holandsky
http://indymedia.nl/nl/2009/10/62290.shtml
obrazky a dalsi info v anglictine
http://www.indymedia.org.uk/en/2009/10/439918.html
Squatting (almost) prohibited in Holland - de.indymedia.org
fotografie z demonstrace
http://www.indymedia.nl/nl/2009/10/62251.shtml

Dutch lawmakers approve anti-squatting law - expatica.com
Police break up protest at anti-squat bill - rnw.nl
Squatters arrested at new law protest - dutchnews.nl

čtvrtek 8. října 2009

K tragédii v Soukenické ulici

Otřeseni tragickou událostí v Soukenické ulici považujeme za svoji povinnost reagovat.

Je to nejtragičtější, nikoli však první událost tohoto druhu. Případů, které se vyznačovaly podobnými okolnostmi, se stala v poslední době celá řada:
- obytné domy, jejichž původní účel je násilně měněn a jejich obyvatelé vystěhováni
- domy, v řadě případů po léta prázdné a nevyužívané
- rekonstrukce, kdy v zájmu úspory nákladů a maximalizace zisků jsou ignorovány ty nejelementárnější zásady bezpečnosti práce
- nedodržování technologických postupů a nerespektování rozsahu povolení stanovených stavebním úřadem a památkovou ochranou
- marné stížnosti okolí a bezzubé sankce úřadů

Ať už vyšetřování dopadne jakkoli, už dnes je jasné, že hlavní příčinou je selhání příslušných kontrolních orgánů. Je možné, až pravděpodobné, že kontrola probíhala v souladu se zákonem. Jestliže tu byly signály, že na stavbě není vše v pořádku a podobné případy v minulosti vedly k nenapravitelným škodám, nelze se vymlouvat na nedostatečnost zákona. Je tu i cosi jako svědomí konkrétních lidí, jejichž povinností je hájit obecné zájmy. I v případech, kde jde o majetek, by měl být život lidí prioritní.

Občanské iniciativy, které se nechtějí smiřovat s bezohlednými zásahy do života lidí, ničením kulturního dědictví a postupnou likvidací jedinečného charakteru některých čtvrtí, svádějí marný boj. Jsou ignorovány, často i kriminalizovány.

Kolik lidí musí ještě zemřít, jaká neštěstí se ještě musí stát, aby to vyburcovalo lidi z pasivity a aby se něco změnilo?

Štěpán Mareček
Barbora Pištěková
Jakub Polák
Milan Smrž
a část kolektivu ze zničeného squatu Milada spravující dočasně prostory v Truhlářské 11