čtvrtek 16. července 2009

Kamera už míří na Truhlářskou

Kamera, o jejímž umístění rozhodla Rada Prahy 1, již sleduje dům v Truhlářské 11. Podle radních má jít o "ochranu nájemníků". Ochrana má dále spočívat ve zvýšených kontrolách strážníků (ztrojnásobení) či dokonce umístění mobilní služebny Městské policie. 

Radní rovněž navrhli instalaci zařízení, které mělo měřit hladinu hluku v domě, což ovšem měli původní nájemníci odmítnout. Následovat mají i zvýšené kontroly orgánů státní zprávy, radní zmiňují hygienu i kontroly psů veterinární správou. Nebývalá aktivita je prý odpovědí na petici občanů, kterou inicioval člen rady Antonín Kazda, toho času kandidát za ODS ve sněmovních parlamentních volbách.

Co na postup radnice říkají noví nájemníci v Truhlářské, kterým tři byty pronajal majitel nemovitosti a kteří mají být příčinou mimořádného zájmu radnice? „Žasneme nad aktivitou radních, kterou směrují na Truhlářskou. Jde zřejmě o nejrychleji projednanou petici na Praze 1 v její historii,“ komentuje poslední vývoj teta Milada, jedna z nových občasných obyvatel Truhlářské. „Doufáme, že rada bude se stejnou rychlostí a entuziasmem projednávat všechny další petice,“ pokračuje. „Nechápeme sice zcela důvod bleskurychlé aktivity rady, protože v Truhlářské je klid, ale nelze vyloučit, že hlavní motivací je snadná a laciná předvolební kampaň radního Kazdy, která je navíc financovaná z městského rozpočtu. Důvodem může být i černé svědomí prvního pražského obvodu, který se svou liknavostí (v lepším případě) podepsal na předchozí likvidaci nájemníků, kteří dnes už v Truhlářské nebydlí a díky které budou nakonec vystěhováni i ti zbývající,“ dodala Milada. 

Radnice Prahy 1 se snaží tvářit jako podporovatel dosavadních nájemníků proti snahám o jejich vystěhování. „V tomto případě zlodějův komplic křičí: chyťte zloděje. Bylo to právě vedení radnice, které šlo dosud na ruku všem možným i nemožným developerským projektům a které postupně přetváří Prahu z města pro život v kombinaci turistického Disneylandu a ráje kanceláří a drahých obchodů. Squatterské hnutí proti tomuto trendu protestuje již dlouho, na rozdíl od radničních farizejů, kteří jsou za tuto situaci zodpovědní,“ komentuje situaci teta Milada. 

Nasazení kamer a strážníků v Truhlářské je jen viditelným pokračováním trendu, který prosazují současné vládnoucí struktury. Je to trend represe a dohledu, který místo odstraňování příčin problémů, preferuje jejich vytěsňování z viditelných míst. Oficiální autority po té mohou tvrdit, že neexistují. Z takového jalového přístupu se usvědčuje sám radní Kazda, který jako příklad úspěšného řešení problému zmínil kauzu, kdy kamera nechala „zmizet“ osoby závislé na drogách z jedné pražské lokality. 

„Musíme radnici Prahy 1 každopádně poděkovat za lekci občanské výchovy,“ komentuje umístění kamer teta Milada. „Názorně nám ukázala, že kamery neslouží k prevenci závažné kriminality, ale k zastrašování a účelovému znepříjemňování života skupinám, které se čímkoli odlišují od většinové společnosti. Svými prohlášeními o kameře dávají zapravdu všem dosavadním kritikám o možném politickém zneužívání kamerových systémů. Je totiž jasně patrné, že kamera má odradit návštěvníky připravovaných veřejných akcí na této adrese, může ale také posloužit ke sledování činnosti novinářů,“ dodává.

Všem, kteří jsou z nějakého důvodu nespokojeni s aktuální situací, doporučujeme, aby se obrátili na horkou telefonní linku, kde se jistě pokusí vyřešit jejich problémy. Volat můžete na tel.: 724 501 237. Přímou komunikací s osobami, které jsou za současný stav spoluodpovědné, můžeme předejít případným problémům v budoucnosti.

Co je dobré vědět o kamerách:

Veřejné kamerové systémy - Vaše práva

1) Máte právo na informace o tom, kdo, kde a jakým způsobem sleduje prostor kamerovým systémem

2) Máte právo na to, aby do vašeho soukromí bylo sledováním zasahováno jen odůvodněně a v minimální nezbytné míře

3) Máte právo požádat provozovatele systému o vysvětlení, pokud zjistíte, nebo se domníváte, že zpracovává záznam z kamer v rozporu s vaším právem na ochranu soukromého a osobního života

4) Máte právo za určitých okolností žádat poskytnutí záznamu, na němž jsou obsaženy vaše osobní údaje

5) Máte právo se bránit proti neoprávněnému sbírání a využívání pořízeného záznamu

více na: www.uzijsisoukromi.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.